Marmaris’teki en iyi 5 koy.

İçmeler (Gölenya Limanı)

Marmaris’in onlarca güzellikleri arasında yer alan İçmeler, Marmaris’e yakın konumu, plajı, eğlence mekânları, oteller ve doğası ile başı çekiyor. Yukarıda bahsetmiş olduğumuz İçmeler ve Marmaris arasındaki yürüme yolunda gezinti yaparsanız kelimelerin yetersiz kaldığını kendi gözlerinizle göreceksiniz. Marmaris’e 8 kilometre mesafedeki İçmeler’e bu yürüyüş yolundan (7 km), gece gündüz minibüsler hizmet veriyor.

Haritalarda ‘’Gölenya Limanı’’(İçmelerin eski adı Gölenye olarak bilinmektedir.) olarak geçen İçmeler Koyu doğal bir limandır.

İçmeler Koyu’nu çevreleyen yüksek dağlarda çam ağaçları, Akdeniz ve Ege’ye özgün maki bitki örtüsü hâkimdir. Hem karadan hem de denizden müthiş bir manzara sunan İçmeler her türlü övgüyü hak ediyor.

İçmeler’e Marmaris yönünden seyrediyorsanız ‘’Keçi Adası’’ güneyinizde kalıcaktır.

Açıktan geliyorsanız; Kuzeydoğu yönünden, Keçi Adası Feneri ‘’Fl R 2s 30m 5M’’ ve Sarı Mehmet Burnu’na arasındaki Küçük Boğaz’dan ile ulaşılır. Boğaz’ın ortasındaki adanın ‘’Karga Adası’’ iki tarafıda derin ve dibi temizdir. Küçük Boğaz’ın en geniş yeri 465 mt, derinlik aşağı yukarı 40 mt civarındadır.

İçmeler plajının ortasında denize akan azmak, koyun bu kısmını doldurduğu için sığdır. Azmak önleri hariç uygun her yere demirlenebilir.

Güney yönünde derinlik 10 metre, kuzeyde 14 metre civarında olan koyun dibi kumlu ve yosunludur.

İçmeler Belediyesine ait iskele koyun güneyinde kalır, iskele 200-250 tekne kapasiteli.

İskelede; Elektrik, Su, Market, Buz, Gaz bulunur.

İçmelerde; Sağlık Ocağı, Eczane, Polis, Çamaşırhane, Otel, Alışveriş merkezi, Banka Şubeleri ve tüm ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz.

Ulaşım: Marmaris’te mevcut tüm ulaşım imkânları İçmeler için geçerlidir.

Hisarönü Körfezi

Konum olarak Marmaris’in güneybatısında yer alan Hisarönü tatilcilerin gözdesidir.

Marmaris beldelerindeki körfezlere kıyasla daha büyük olan Hisarönü Körfezi, pekçok avantajıda beraberinde getirir. Marmaris, Datça karayolunun 22. Km’sinde başlayan Hisarönü, yol boyunca sunduğu, Hisarönü ve Gökova Körfezleri’nin büyülü manzarasını karadan keşfetmenize olanak sağlıyor.

Sakin ve doğa tatilini sevenlerin tercih ettiği Hisarönü Körfezi’nde deniz sığ, dip genelde kumlu ve kiremit rengidir.

Bölge çam ağaçları ile doludur, bazı bölümler çoraktır. Denizin temiz havası ve suyunun astım hastalarına iyi geldiği tecrübe edilmiştir.

Sürprizlerle dolu olan bu körfez masmavi koyları, tatlı rüzgarları, derin ve berrak suları, sığ limanları ile neredeyse dünyanın en güzel körfezlerinden biridir.

Hisarönü Körfezi kuzeyi ve güneyi yüksek dağlarla çevrili olup, koylar dağların himayesinde, korunaklı alanlarla doludur.

Selimiye Koyu’nda özellikle Selimiye Çökertmesi üzerinde bulunan kaya döküntülerine özellikle dikkat etmenizi öneriyoruz. Aynı zamanda birçok burnun önlerinde bulunan döküntü ve su altı kayalarından dolayı açıktan geçmenizi tavsiye ediyoruz. Azmak önlerinde değişiklikler göstermekle birlikte sığlıklara dikkat edin.

Körfezin en doğusunda kalan ‘’Kameriye Adası’’nın doğu yönünde demirleyebilirsiniz. Adanın güneyinde antik dönemden kalma kilise yıkıntılarını teknenizden görmeniz mümkündür. Kameriye Adası ile kıyı arasında bulunan küçük adanın iki tarafı derindir.

Kıyının kuzeyinde kalan koylar, yaz aylarında konaklama için uygun ama ilkbahar ve sonbaharda güney rüzgârlarına açıktır. Yaz aylarında çok sert rüzgarların olmadığı Hisarönü Körfezi ,en sıcak aylarda bile püfür püfür bir esintiye sahiptir. Genelde Gökova Körfezi’nden gelen bu esintiler buranın cazibesini bir kat daha arttırıyor.

Orhaniye’de bulunan Martı Marina’nın, iskele ve çekek alanı vardır. Tüm ihtiyaçlarınız için uygundur.

Hisarönünde: Sağlık Ocağı, Jandarma, Sahil Güvenlik, Market, Otel, Dolmuş, Taksi bulunur ve Marmarise 22 kilometre mesafededir.

Orhaniye

Marmaris’e kadar gelip 30 km mesafedeki Orhaniye’yi ziyaret etmemek olmaz tabii.

Hisarönü Körfezi içinde büyük önem taşıyan Orhaniye yat ve teknelerin yanı sıra otel tatilcileri içinde çok fazla avantaj sunmaktadır. Çam ormanları arasında birçok plaja sahip olan Orhaniye’nin denizi çok temiz ve her daim sakindir. Bu denizde yürüyebilirsiniz . Şaka değil, gidin kendi gözlerinizle görün hatta kendiniz yürüyün.

Orhaniye, konum olarak Babaç Burnu ile Tülü Burnu arasındadır. Güneye doğru uzanmış ve bünyesinde birçok güzelliği barındıran şanslı bir koydur. Kız kumu, Bybasos Antik Kenti ve Bybasos Adası, Bayır Şelalesi, yüksek dağları, ormanı size cenneti yaşatır.

Koyun girişinde Martı Marina bulunur, karşısında bulunan koylar konaklama için çok uygundur.

Orhaniye Koyu’nun ortalarındaki Bizans dönemine ait antik kalenin kalıntılarının bulunduğu adaya “Kale Adası” denir. Kale Adası’nın kuzeydoğusunda kalan bir kum bankı burayı iyice sığlaştırıyor, dikkat etmenizde fayda var.

Kıyıda bağlanabileceğiniz birçok tesis, konaklama dahil birçok imkân sunarken, yakınında yer alan sosyal tesisin bulunduğu bu alanda, karayolu üzerinde marketler ve yat malzemeleri satan mağaza bulunuyor.

Kıyı boyu güneye seyrinizde oldukça popüler ve yoğun olan Kızkumuna ulaşıyorsunuz.

Koyun bu bölgesinde alargada kalabilirsiniz, dip kum ve demir tutar. Burada birçok iskele mevcuttur.

Koyda; Sağlık Ocağı, ATM, Su, Elektrik,Buz,Gaz, İnternet, Taksi ve hertürlü ihtiyacınızı gidermeniz için hizmet mümkündür.

Ulaşım; Marmaris, Selimiye ve Bozburun’a düzenli dolmuş seferleri olan Orhaniye’nin Marmaris’e mesafesi 36 km’dir.

Her Cumartesi Pazar kuruluyor.

Turunç Koyu

Popülarite olarak İçmeleri aratmayan Turunç, Marmaris tatilinizde görmeniz gereken yeryüzü cennetlerinden biridir.

Muhteşem bir karayolu manzarasına sahip Turunç’a, Marmaris’ten hem minibüs hem de tekne ile ulaşmanız mümkündür. Eski bir balıkçı kasabası olan Turunç adını borçlu olduğu mis kokulu meyve ve turunç ağaçlarından almıştır.

Mavi bayraklı Turunç Koyu, mavi tur teknelerinin ve yatların uğrak noktalarından biri.

Konum olarak Zeytinli Burnu ile Sarpburun arasında kalan Turunç Koyu, doğuya açık, hilal şeklindedir. Etrafı yüksek dağlarla çevrili olup ve batıya gizlenmiş korunaklı bir koydur.

Zeytinliburnu’ nun 400 metre batı yönünde, 200 metre açıkta bulunan bir su altı kayası ve kıyıya doğru döküntüler vardır. Sarpburun’ un kıyılarındaki sahile kadar devam eden döküntülere dikkat etmenizi öneriyoruz.

Turunç Koyu’nun güneydoğusundaki küçük koyun kuzey yakası sonunda su altı kayası vardır. ‘’Dümbek Burnu’’ denilen bu yerde 30 metre açıktan gitmenizi öneriyoruz.

Koy içinde birçok tonoz bulabileceğiniz Turunç Koyun’da en korunaklı kısım güney kısmıdır. Kuzey’de kıyıya yakın sarı şamandıralar denizin altındaki telefon hattının bulunduğunu gösteriyor. Demirlerken burada dikkatli olunması gerekiyor.

Koyda bulunan iskelenin 70 tekne kapasitesi vardır. Yaz sezonunda çok yoğun oluyor.

İskelede; Elektrik, Su, Buz, Gaz bulunur.

Turunç’ta; Sağlık Ocağı, Hastane, Ambulans, Eczane, Jandarma, Çamaşırhane, Otel, Alışveriş Merkezi, ATM mevcuttur. Bölge her türlü ihtiyacınızı karşılar niteliktedir.

Ulaşım: Marmaris’e 20 km mesafedeki Turunç’tan düzenli dolmuş ve taksi mevcuttur. Ayrıca Marmaris-Turunç arası tekne yolculuğu 50 dakika sürmektedir.

Her Pazartesi pazar kurulur.

Bayır Koyu

Bayır, Marmaris’in güneybatısında şirin bir belde konumundadır. Özellikle Jeep Safari turlarının popüler duraklarından biridir.

Bayır’da koca çınar ağaçlarının gölgesi altında masmavi koyu izleyerek çay ve kahve molası verip, tatil keyfi çıkarmak çok etkileyicidir. Bayır’a geldiğinizde yöresel yemek ve içeceklerden tatmadan ayrılmamanızı tavsiye ederiz. Köyün merkezinde bulunan çeşmeden su içmeden dönmeyin.

Bayır, aynı zamanda konum olarak Syrna antik sınırları içerisindedir. Bölgedeki Cami’nin eski zamanlarda sağlık tanrısı olan Asklepios’a adanmış bir tapınak olduğu rivayet edilmektedir. Antik kente ait Akropolis Bayır’ın 2 km. Kuzeydoğusunda, yarım saatlik bir yürüme mesafesindedir. Doğa yürüyüşü için aynı zamanda ideal bir konumdadır. Burada kent surları ve bazı yapı ve mezar taşlarına ait kalıntılarını görmek mümkündür.

By |2019-03-29T08:20:20+00:00Mart 29th, 2019|Genel|0 Comments

About the Author: