Marmarisin Gezilip Görülebilecek Tarihi Güzellikleri

Marmaris Kalesi:

Marmaris’te Blediye Yat Limanı’nın hemen arkasında bulunan bu tarihi kalenin geçmişi milattan öncelere dayanıyor. Marmaris Kalesi ilk olarak (M.Ö. 1044) İyonlar döneminde yapıldığı ve Büyük İskender döneminde yenilendiği, Kanuni Sultan Süleyman döneminde, 1522 Rodos seferi öncesi surlarının genişletildiği söylenmektedir.

Fransız donanması tarafından 1.Dünya Savaşı’nda topa tutulan kale, bu savaşta çok yara almıştır. 1980-1990 yılları arasında restore edilen kale, 1991 yılından buyana ise müze olarak hizmetini sürdürmektedir.

Marmaris Körfezi’ne kuşbakışı hâkim olan kale, muhteşem manzarasıyla hayranlık uyandırmaktadır.

Marmaris Kalesi’ndeki müzede Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerine ait eserleri görmenizi tavsiye ediyoruz.

Hafsa Sultan Kervansarayı

Osmanlı Mimarisi’nin güzel örneklerinden biri olan Hafsa Sultan Kervansarayı, Marmaris Kalesi’ne doğru uzanan dar yol üzerindedir.

Bir zamanlar Rodos seferi için konaklama ve ticaret merkezi olan Kervansaray, günümüzde kafe ve hediyelik eşya mağazsı olarak hizmet vermektedir.

1545 yılında Kanuni Sultan Süleyman annesi Valide Hafsa Sultan için Kervansarayı yaptırmıştır.

Sarıana Türbesi

Sarıana’nın anısına Osmanlı Mimarisi ile yaptırılmış olan Türbe, Marmaris’in kuzeydoğu tarafında bulunmaktadır.

İbrahim Ağa Cami

Kemeraltı mahallesinde bulunan bu tarihi cami, 1979 yılında inşa edilmiştir. İbrahim Ağa caminin büyük kubbesi ve mimarisi görülmeye değerdir.

Arkeoloji Parkı

İyilik Kayalıkları Arkeoloji Parkı, 8.342 metrekarelik alan ve 2.100 metrekarelik yamaca yayılmıştır. Marmaris’in merkezinde yer alan Arkeoloji Park’ı M.Ö. 4. yüzyıla ait arkeolojik kalıntılar sergilenmektedir.

Bedesten

Marmaris merkez çarşısı içinde bulunan Badesten, eskiden de olduğu gibi hala çarşı olarak hizmet vermektedir.

Taşhan Kemerli Köprüsü

Muğla yolunun 10. kilometresinde İskelebaşı mevkiinde bulunan Tashan ve Kemerli Köprü, 1522 ‘de Kanuni Sultan Süleyman tarafından inşa ettirilmiştir.

Halıcı Ahmet Urkay Müzesi

Muğla yolu üzerinde yer alan Halıcı Ahmet Urkay Müzesi, Marmaris’e 10 km uzaklıktadır. Bu özel müze etnografya ve arkeoloji olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır.

By |2019-04-03T09:34:32+00:00Mart 29th, 2019|Seyahat|0 Comments

About the Author: