Göcek: Türkiye’de cennetten bir köşe

Yat ve tekne ile Mavi Yolculuk yapanlar için farklı yaşam, gezi, ikmal seçeneklerini sunan Göcek konum olarak Dalaman ve Fethiye arasında yer almaktadır.

Etrafı çam ormanları ile çevrili, şirin, içerisinde 6 adet tam teçhizatlı marina, restoran, kafe, tüm süpermarketlerin yanı sıra bowling, tenis kulübü ve hamam bulabileceğiniz Göcek; doğa, sakinlik, yat, tekne ve deniz tutkunlarının yanı sıra Rixos Premium, Rixos Premium Villas ve D-Resort otelleri ile lüks tatilcilerinde vazgeçilmez yerleri arasındadır.

Türkiye’nin ve Dünya’nın cennet bahçelerinden Göcek ülkemizin güney batısında yer alan Muğla ili Fethiye ilçesine bağlı, Toros dağlarının Akdeniz’de bittiği noktada küçük ama eşsiz bir sahil kasabasıdır.

Göcek 1980 yılından önce pek kimsenin bilmediği küçük ve sessiz bir köy olarak MOPAK ve çeşitli maden firmaları için bir liman olarak kullanılmıştı. Türkiye’deki turizm bilincinin gelişmesi ve yatçılık sektörüne yapılan yatırımlar sayesinde dünyanın dört biryanından gelen deniz aşığı yelken ve yat tutkunlarınca keşfedilmiş ve bu tarihten sonra hayranları da katlanarak artmıştır.

Göcek kendi eşsiz koyları, adaları, denizi, portakal ve limon ağaçları ile süslenmiş doğasının yanı sıra çevresinde bulunan antik kentler (Telmessos) Fethiye, (Kaunos) Dalyan, Sarıgerme, Dalaman ve bu beldelerdeki tarihi ve turistik yerlerle bütünlük içerisinde olup kendi kategorisinde Türkiye’nin en güzel yöresidir.

Göcek’e Nasıl Gidilir: Göcek’e ulaşım oldukça kolaydır. Dalaman Havalimanı’ndan 17 kilometrelik bir mesafede bulunan Göcek’e 15 dakika gibi bir sürede ulaşılabilir. Havalimanından Fethiye servisleri, taksi ve merkezden dolmuş seferleri bulunmaktadır.

Göcek /Fethiye Rüzgar ve Deniz

Göcek sularında sezon başı (Mart 15-Mayıs 25) ve sezon sonu (Eylül 15 -Ekim 15) hâkim olan meltem rüzgârları, Kuzey ve Kuzeybatıdan genellikle öğleden sonra başlayıp akşama kadar devam eder. Yoğun sezon olan Ağustos ve Eylül aylarında meltem rüzgârlarının hızı 11 ila 27 knot arasında olup ender olsa da 30 knot’ı bulduğu olur. Göcek körfezinde güney rüzgârları serttir ama güney rüzgârlarına yaz sezonu dışında rastlanmaktadır.

Bizim tavsiyemiz; Yelken severlere Göcek’te havanın sakin ve rüzgârsız olduğu sabah saatlerini keyifli değerlendirmek adına; bir kahvaltı, yüzme, dalış veya güvertede güneşlenmek iyi olacaktır. Öğleye doğru rüzgârlara hazır olunması gerekiyor.

Göcek Kimler için Uygundur?

Göcek Koyu ve Fethiye körfezi yelken sporu için en uygun yerlerin başında gelmektedir.İrili ufaklı adaları ve birbirinden güzel koyları ve plajları ile her türde deniz tutkununa hitap etmektedir. İster bir Gulet aşığı ister bir yelkenli sevdalısı ya da deniz üstünde hız yapmayı ve konforu tercih edenlerin seçimi motor yat olsun her türlü tekne, yat ve mavi yolculuk için uygundur.

Göcek ve Fethiye başlangıç seviyesinden profesyonele yelken sporunun yapılabileceği yelken severlerin ideal rüzgarları yakalayabileceği lokasyon ve rotalara sahiptir. Sezon başı ve sonu biraz sertleşen meltem rüzgârlarına yelken sporuna yeni başlayan arkadaşların Yedi Burunlardan uzak durmasını tavsiye ederiz.

Göcek’de Bulunan Özel Kiralık Tekne ve Yat Alternatifleri

Göcek’te kiralık tekne ve yat çeşitleri Gulet, Motor Yat, Katamaran, Yelkenli Tekne çeşitlerinden oluşmaktadır. Yelkenli tekneler ve Katamaranlar personelli ve personelsiz çıplak kiralama (bareboat) çıplak kiralamada (liman, transit loğ, yakıt ve diğer tüm masrafların kiralayan tarafından karşılanması) bir alternatiftir. Ayrıca ‘’bareboat’’ çıplak kiralama yapıp kaptan ‘’sikipper’’ ve aşçı talep edebilirsiniz. İş ve arkadaş gurubu ile birlikte bir yelkenli aktivitesi planlıyorsanız katamaran ve yelkenli teknelerde filotilla kiralayabilirsiniz.

By |2019-03-27T07:19:01+00:00Mart 26th, 2019|Türkiye|Göcek: Türkiye’de cennetten bir köşe için yorumlar kapalı

About the Author: