Göcek koylarının eşsizliğini keşfedin.

Göcek Koyları Adaları ve Plajları

Göcek Koyları ve Adaları

Koyları; Göcek Koyu, Hamam Koyu, Taşyaka Koyu, Göbün Koyu, Ayten Koyu, Sarsala Koyu, Yavansu Koyu, Osman Ağa Koyu (Çeşmesi), At Bükü, Kargılı Koyu (Karanlık koy), Günlüklü Koyu, Boynuz Bükü, Kille Bükü.

Hamam Koyu (Kleopatra Hamamı)

Konum: 36°38’45”N – 28°51’75”E

Mavi yolculuk tekneleri ve yatların gecelemek için en çok tercih ettikleri koylardan birisi olan Hamam Koyu günübirlik tekne turlarınınsa vazgeçilmezidir. Hamam koyunun içerisinde, suların altında yarı yıkık bir hamam bulunmaktadır. Adını bu hamamdan alan koydaki hamamı, asırlar önce tepelerin üstündeki şehrin kralının yaptırdığı söylenir. Hamam Koyunun doğusunda kalan kıyı açıkları çok derindir. Bu kısımda genellikle tekne ve yatlar 20-30 metrelere demir atıp, kıçtankaraya bağlanırlar. Hamam Koyu özellikle gündüz çok kalabalıktır, Fethiye ve Göcek’ten gelen günlük tur tekneleri burada mola verirler. Çam ormanlarının içinde kıyı boyu bir yürüyüş yapabilirsiniz. Koyda tekne ve yat müşterilerine hizmet veren lokantaların yanı sıra gezici dondurmacılar ve parasailing, banana… vb aktiviteler için sürat tekneleri de bulmak mümkündür. Temmuz ve Agustos aylarında Güneşin yakıcı sıcağına aldırmazsanız Hamam Koyun’dan veya Yavansu’dan yaklaşık yarım saatlik bir tırmanışla antik kent Lydae’yi görmenizi öneriyoruz.

Bedri Rahmi Koyu (TAŞYAKA KOYU)

Konum: 36°41’44.17″ N – 28°52’2.58″ E

Taşyaka Adası’nın kuzeybatı yönünde geniş, çam ve zeytin ağaçlarıyla kaplı, tekne ve yatların güven içerisinde konaklayabileceği birçok alana sahip bir koydur. Koyun yamaçlarındaki antik kaya mezarlarını her açıdan görmek mümkündür. Derinlik, kıyılarda 10- 15 metrelere düşerken açıklar epey derindir.

Bedri Rahmi Koyu’nun tüm kıyılarına 10 -15 metre demir atılarak karaya çıma bağlayabilirsiniz.

Tersane Adası’nın kuzeybatısında yer alan Bedri Rahmi Koyu eski adı ‘’Taşyaka Koyu’’dur. 1945 senesinde Halikarnas Balıkçısı’nın başlattığı ilk Mavi Yolculukta entelektüel, deniz ve doğaseverler arasında Ressam Bedri Rahmi Eyüpoğlu da vardı. Dönemde yapılan Mavi Mavi Yolculuk Defterleri adlı kitapta bulabilirsiniz. Bedri Rahmi Göcek’e 1974 yılında düzenlenen mavi yolculukta Taşyaka Koyunda kuzeye bakan yamaçta düz bir kaya üzerine yaptığı balık resmi çizmesi ile, Taşyaka Koyu’nun adını Bedri Rahmi Koyu olarak değiştirilmiştir. Kayanın yanı başından denize karışan içimi güzel bir kaynak suyu tekne ve yatlar için de güzel bir imkân sunuyor.

Koyun kıyısında bulunan tahta iskele 25 teknenin bağlanabileceği büyüklüktedir. Lokanta, su ve elektrik vardır. Kuzeyde çeşme tarafındaki kayalıklara oyulmuş Antik Likya dönemine ait birkaç kaya mezarını görmek mümkündür. Koydaki patikadan yarım saatlik yürüyüş sizi Kilisebelen Köyüne çıkartır.5 hanelik bir yerleşimin olan Kilisebelen manzarası dudak ısırtacak cinstendir. Buradaki manzara Dalaman ovası, Havaalanı, Koca Göl ve Baba Ada’yı kapsar. Çam ormanı ve zakkum ağaçları ile süslenmiş Bedri Rahmi Koyu geceleri yakamozu seyretmek için idealdir. Meltemli havalarda sığınmak için tekne ve yatların tercih ettiği bir koydur. Bedri Rahmi’nin kayaya yaptığı balık resminin haricinde, bu koyda sanatçı Azra Erhat’ın çakıl taşlarıyla yapmış olduğu uçurtma mozaiğini de görmenizi öneriyoruz.

Göbün Koyu

Konum: 36°38’44.00″ N – 28°53’37.75″ E

Prens Adası olarak da bilinen Domuz Adası’nın güneyinde, dar bir girişten ulaşılan Göbün Koyu tropik adaları aratmayacak büyüleyicilikte olup, çevresi çam ve zeytin ağaçlarıyla kaplı uzunca bir koydur. Birinci derece sit alanı olan koyun ucunda antik döneme ait kaya mezarları ve kalıntılarını görmeniz mümkündür. Mavi Yolculuk yapan tekne ve yatların yanı sıra, Göbün Koyu yelken tutkunlarının da uğrak yeri konumundadır.

Göbün’de su altı kalıntılarının içinde yüzebilirsiniz. Bu kalıntıların bir kısmı Bizans, diğer kısımda Rum dönemine ait evlerden oluşmaktadır. Bayrağımızın dalgalandığı tepe enfes bir manzaraya hâkimdir. Tepeye ulaşmak için 20 -25 dakikada yürümek gerekiyor.

Göcek’in en korunaklı demirleme yerlerinden biri olan olan Göbün Koyu’nda teknenizi bağlayabileceğiniz iki tahta iskele vardır. Günübirlik teknelerin uğramadığı bu koy çok sakin bir kafa dinleme yeridir. Kıyıdaki restoranda yemek ve servis kalitesi güzeldir.

Poruk Koyu ve Ayten Koyu

Konum: Poruklu Koyu: 36°45’34″N – 28°55’42”E Ayten Koyu: 36°.74’09,41’’N 28°.92’45,85’’E

Karayolu üzerinden Göcek’ten Dalaman istikametine doğru anayola çıktıktan 300 metre sonra sola doğru Rixos otelin girişini göreceksiniz. Sahil boyunca kıvrılarak giden bu yolu takip ederek Club Marina’yı geçince Marin Türk Exclusive içinde de bulunduğu bu koy Poruklu Koyudur. Yola devam ettiğiniz takdirde sola keskin bir dönüş yapan bu yolun deniz seviyesine ulaştığınızda çam ağaçlarının içerisinde Ayten Koyu sizi bekliyor olacaktır. Ayten Koyunda herhangi bir tesis yoktur. Burada çöplerinizi bırakabileceğiniz iki tane büyük çöp kutusu bulabilirsiniz. Genelde yaz kış piknik yapmak için yerli halkın ziyaret ettiği, denizi hafif taşlık ama her zaman sıcak ve sakin bir koydur.

Sarsala Koyu

Konum: 36°38’42.76″ N- 28°51’21.79″ E

Sarsala Koyu, kuzeyde Martin Burnu güneyde Boz Burun arasında kalan büyük ve korunaklı bir koydur.

Geniş bir plaja sahip bu koyun tepeleri çam ormanı ile kaplıdır ve denizi temizdir. Hidiv Abbas Paşa ‘nin iskelesi olarak kullanılmış olan bu koyun rıhtımında, döneme ait mermer babalar hala kullanılabilir durumdadır.

Uzun çakıllı plajının dışında, ağaçlıklı ovası, etrafını çevreleyen dağların çam ağaçlarıyla kaplı görüntüsü Sarsala Koyu’na başka bir güzellik katar. Yat ve teknelerin en çok tercih ettiği Küçük Sarsala koyunda ise su, iskele, kafe ve restoran bulunmaktadır. Buradan Taşyaka Koyu’na doğru yürürseniz Antik Likya uygarlığından kalma kaya mezarlarını göreceksiniz.

Sarsala Koyunda demirlemek isterseniz, plajın karşısında 10 -15 metre açıkta uygun demirleme yerleri bulacaksınız. Sarsala Koyu Dalaman’a 16 kilometre mesafededir. Kara yolu ulaşımına sahiptir. Ayrıca koyda yaz sezonu taksi bulmakta mümkündür. Sarsala hafta sonu hem karadan hem denizden ziyaretçi akınına uğradığı için çok kalabalıktır. Sakinliği sevenlere hafta sonlarında bu koya uğramalarını tavsiye etmiyoruz.

Yavansu Koyu

Konum: 36°38’9.54″ N- 28°52’43.98″ E

Yavansu Koyu’na ilk bakışta pek ısınamasanız da Koyda bir müddet geçirince önyargınızın yerini hayranlık alacak. Teknenizi koydaki yüzen restorantın yanına bağlayabilirsiniz. Sanki tropik bir adadaymış hissi veren bu koyda nefes kesen sualtı manzaraları vardır. Teknenizi bağlar bağlamaz da suya atlamanızı öneriyoruz.

Yavansu Koyu’nun bitişiğindeki Kapı ve Merdivenli koyları sakinliği tercih edenler için adeta biçilmiş kaftandır. Bu koylarda yat ve teknelere hizmet veren restoranlar sayesinde, bu güzel atmosferi farklı tatlarla uzun süre anılarınızda yaşatmayı başarıyor. Yavansu Koyunda bir yemek molası vermenizi ve kıyıda çam ve zeytin ağaçları içinde bir yürüyüş yapmanızı öneriyoruz. Çam ve zeytinlerin arasında yapacağınız yarım saatlik bir yürüyüşten sonra Antik Lydae kalıntılarını görmeniz mümkündür.

Sıralıbük Koyu (Limanı)

Konum: 36°40’40.25″ N- 28°51’48.98″ E

Sularının lacivert rengi ile Sıralıbük Limanı, Göcek Koyları arasında kendini farklı kılar. Konum olarak Martın Burnu’nun kuzey batı tarafında yer alan çam ormanı kaplı şirin bir koydur. Sıralıbük Koyu doğuya açık ve batı yönünden zaman zaman sert sağanaklar alır.

Martin Burnu altında kalan şekli huniye benzeyen koyun iki yakasına koltuk vererek konaklanabilir. Koyun sonundaki plaj alanı, zeytin ağaçlarının altında bir düzlük bulunur. Burada deniz plaja doğru sığdır, fazla yaklaşmamanızı öneriyoruz. Karaya mesafe bırakarak 15 -20 metrede demir atıp karaya çıma tutturabilirsiniz.

Koyun kuzey yamaçlarındaki 2 girintiden (Küçük ve büyük Hurmalı koyları) plaja yakın olan ilk girintide su altı kayası vardır, teknenizin salmasına göre 20 ila 30 metre açığa demirlemeniz sağlıklı olacaktır. İkinci girinti ise (Büyük Hurmalı) daha geniş ve derindir burada genelde büyük yatlar demirler.

 

 

Osman Ağa Koyu (Osman Ağa Çeşmesi)

Konum: 36°43’55.83″ N – 28°55’24.97″ E

Çam ağaçlarıyla kaplı sadece dalga ve ağustos böceklerinin sesiyle baş başa huzur bulacağınız bir yerdir. Buraya kara yolu ile ulaşımda mevcut olduğundan hafta sonlarında sakinliğini biraz kaybediyor kaybeder. Koyda su ihtiyacını gidermek için bir çeşme vardır.Koy adını bu çeşmeden almıştır.

Kargılık Koyu(Karanlık koy)

Konum: 36°43’33”N – 28°54’54”E

Her iki yanındada kumsalı olan, güneye açık bu koy, bir burnun uç kısmını ikiye ayırmıştır. Koyun adı bölge halkının kargı dedikleri kamışlardan gelir. Durgun denizi nedeniyle iyi yüzme bilmeyenler ve küçük çocuklar için uygundur.

Konum olarak Göcek Adası’nın batısında kalan Kargılık, güney batı yönünde uzunlamasına bir koydur. Derinliği ortalarda 20-25 metre civarında olan koyun içinde iki konaklama noktası vardır. Demirleme için uygun olan kısmı, koyun batısındaki eskiden maden iskelesi olarak kullanılan alandır. Meltem rüzgârlarına karşı korunaklı bu koyda zemin kumdur. Tekneler için uygun demirleme 5-10 metrede yapılabilir.

Atbükü Koyu

Konum: 36°43’30.57″ N – 28°54’45.11″ E

Kargılık Koyu’nun güneyindeki kısımdır. İki kıyıdan çıma tutturabilirsiniz. Melteme korunaklı koyun dibi kumlu, sonu sığdır.

Günlüklü Koyu

Konum: 36°43’38.99″ N- 28°54’56.85″ E

Adını günlük ağaçlarından alan bu koy, Kargılık Koyunun kuzeyinde yer alır. Çakıl bir plaja sahip olan Günlüklü’nün dibi kumludur. Bu koyDa 8-10 metrede demir atabilirsiniz. Bknz Günlüklü Koyu>>>

Boynuzbükü Koyu

Konum: 36°42’41.28″ N – 28°53’45.16″ E

Konum olarak Küçük Yılanlı Ada’nın batısında yer alır. Batıya girinti yapmış düz geniş kısmı olan, günlük ağaçları ile kaplı tepeler ile çam ormanı olan bir koydur. Koyun güneyinde azmağın denize karıştığı yer sığlık ve sazlıktır.

Koyda her iki tarfın derinliği farklı olup Kuzeybatıdaki girinti 10 metre civarıdır. Tekne veya Yatınızla bu mevkilerde demir atıp, karaya çıma tutturabilirsiniz.

Koyun sonundaki günlük ağaçları ile kaplı düzlük alan olan restorana ait iskeleye 15-20 tekne bağlanabilmektedir. Burada su, elektrik, meyve, sebze temin edebilirsiniz. Su sporları hizmeti veren tesis yanı sıra taxi temini içinde yardımcı olmaktadır. Buradan Dalamana karayolu vardır.

Killebükü Koyu

Konum: 36°41’55.57″ N – 28°52’45.84″ E

Dağları çam ağaçları ile kaplı bu koy konum olarak Boynuzbükü ile Taşkaya arsındadır. Geniş bir koy olan Kille Bükü’nün ortasında uzun bir plaj ve arkasında bir düzlük bulunur. Karaya çıkarsanız sahilinde plajın arkasında yer alan, çam ağaçlarının gölgesine asırlık dinlenme uykusuna yatmış bir kilise kalıntısı görebilirsiniz.

Solağana açık bu koyun ortalarında günübirlik alargada kalınabilir, uzun konaklama yapmak isterseniz en korunaklı yeri Güney kısmıdır. Burada 10-13 metrede demirleyip karaya çıma tutturabilirsiniz. Kıyıda su vardır ve Dalaman’a giden bir karayolu mevcuttur.

Göcek Adası – Büyük Koy ve İncirli Koy

Konum: 36°43’45.92″ N – 28°56’49.63″ E

Göcek Adası, Göcek için çok önemli bir konumda olup, Göcek’ in bir liman kenti olmasındaki en büyük katkıyı sağlamaktadır. Göcek’i Gün Doğusu, Keşişleme ve Meltem rüzgârlarının büyük bir kısmından koruyan ada, irili ufaklı birçok plaja da ev sahipliği yapıyor.

Tekne ve Yatların en çok ziyaret ettiği koylar ise; adanın batısındaki Batı Koyu ve doğusunda kalan İncirli Koy’ dur. Koyun, her iki yamacıda çam ağaçları ile kaplıdır. Denizin dibi derindir.

Koy ortasında tekne ve yatların bağlanabilmesi için yeterince şamandıra ve kıyıda mapalar mevcuttur.

Koydaki tesise ait plaj kısmındaki iskelede 10 teknenin tonoza bağlanabilir ve teknelere su ikmali yapılabilir.Koyun her iki tarafında birkaç teknenin demirleyebileceği kısımlar vardır.

Göcek Adası’nda, İncirli koy ticari olarak hizmet vermesine rağmen adada başka ticari alan bulunmamaktadır. Yaz aylarında Gocek ile İncirli koy arasında Belediye Marina’dan saat başı tekne servis hizmeti bulunmaktadır. Günün her saati güzel olan koydan günbatımını seyretmeye doyum olmaz.

Koyun kuzeye doğru uzanan kıyısında derinlik 25 metre civarındadır, kıyı boyunca şamandıralar ve kıyıda mapalar vardır. Gece buradan Göcek manzarasını izlemenizi tavsiye ediyoruz.

Yassıca Adalar

Konum: 36°42’51.03″ N – 28°56’1.12″ E

Göcek’te, tekne gezilerinin vazgeçilmez uğrak yerlerinden biri olan Yassıca Adaları ya da halkın Yassıcalar dediği yan yana serpiştirilmiş 6 küçük deniz mesafesine yakın adacıklardan oluşur. Bir büyük toplam 7 adadan oluşan Yassıcalar‘da, herhangi bir tesis bulunmuyor. Uçtaki adanın denize uzantısında kumsalı olan sığ havuzu vardır, çocukların yüzmesi için elverişlidir.

Yassıcalar diye anılan bu adaların tek tek adları yoktur. Adalar arsındaki en yakın geçit mesafesi 12 metredir. Farklı derinliklerde demirleme seçeneklerini bulabileceğiniz Yassıca Adaları’nda karada yürüyüş yapma imkânı vardır. Sahil taşlı olup orman yolu toprak ve dikenlidir.

Yassıca Adaları’nın koyları ve açıklarında yat ve tekneleri bağlamak için tonoz, kıyılarında ise mapalar bulabilirsiniz.

Bu adanın Güneyinde adını üzerini kaplayan zeytin ağaçlarından alan Zeytinli Ada bulunur.

Büyük Yassıca Adası’nın doğuya bakan kıyısı demirleme için uygun değildir. Demirleme için korunaklı batı kıyısını tavsiye ediyoruz. Adalara gezici tekne ile dondurma ve su sporu aktiviteleri hizmet vermektedir. Sahile bağlı bir teknede gözleme ve ekmek arası bulmak mümkündür.

Yassıca Adaları, günübirlik tekne turları nedeniyle yaz aylarında kalabalıktır. Fethiye ve Göcek’ten kalkan günübirlik tekneler burayı çok sık ziyaret ederler. Akşam saatlerinden sonra sakinleşen bu koyda yakamozun ve karşınızda kalan Göcek manzarasının tadını çıkartabilirsiniz.

Zeytinli Ada

Konum: 36°42’02”N – 28°55’54”E

Yassıca Adaları’nın Güney yönünde bitişik kalan Zeytinli ada, Güneyi yüksek ve adaya adını veren zeytin ağaçları ile ada çepeçevre kaplıdır. Zeytinli Ada’da, Osmanlı döneminden kalma birde zeytin sıkma atölyesi ve helikopter pisti vardır.

Zeytinli Ada özel bir mülktür. Bir zamanlar Cem Uzan’a ait olan ada şimdilerde Zorlu Holding yönetim kurulu başkanı Nazif Zorlu ‘ya aittir. Kafa dinlemek için Nazif Bey’in fırsat buldukça yaz kış kaçamak yaptığı olur.

Zeytinli Ada’nın kuzeyinde kalan kıyıları, yat ve tekneler için demirleme ve konaklamaya çok uygun mevkilere sahiptir.

Zeytinli Ada’nın arkasında sivri bir tepelik vardır, Bu adaya görünümünden dolayı, Şeytanlı Ada denilmektedir.

TERSANE ADASI ve Tersane Koyu (Yaz ve Kış Koyu)

Konum: 36°40’43.19″ N – 28°54’42.02″ E

Tersane Adası, Göcek körfezindeki adaların en büyüğüdür. Ada adını burada kurulmuş tarihi tersaneden almıştır. Tersane Adası’nda, eski Rum yerleşiminin ve tersaneyi gözetleme kulesinden kalan kalıntıları görebilirsiniz. Yer yer zeytin ağaçları ve tepelerinde keçi görebileceğiniz Tersane Adası’nda, bir restoran ve restorana ait 10 – 15 teknenin bağlanabileceği bir iskele vardır.

Tersane Adası’nda adları yaz ve kış koyu olan 2 koy vardır. Ada mavi yolculuk yapan tekne ve yatların, aynı zamanda günübirlik teknelerinin ziyaret ettiği bir yerdir. Dar bir geçişi olan kış koyu yat ve teknelerin sığınabileceği, çok korunaklı koylardan birisidir.

Koyun girişini uzaktan görmeniz mümkün değildir. Çok dar olan boğazda derinlik 15 – 20 metre civarında olup, koyun içerisinde ortalarda 10, kıyılarda 5 metrelerdedir.

Çoğunlukla sığlık olan koyun içerisinin dibi kumluk ve yosunludur. Koyda konaklamak isteyen tekne ve yatların nadiren koy ağzından gelen sert rüzgârlara ve sağanaklara dikkat etmesi gerekmektedir.

Demirleme için en uygun yerleri koyun kuzeyinde kalan kıyı olan, koy ağzının güneybatısındaki kıyıdır. Tekne ve yatçılara önerimiz burada demirleme yaparken zeminin kum ve yosun olduğunu unutmamaları demirleri uzun atmalarıdır. Koyun sakin olduğu zamanlarda alargada da kalınabilir.

By |2019-03-28T09:19:09+00:00Mart 28th, 2019|Genel|0 Comments

About the Author: