Fethiye

Mavi Yolculuk ve Yelken Rehberi A dan Z’ye Fethiye

Sizler için Mavi Yolculuk, Tekne, Yat Kiralama, Rotalar ve Yelken için bir rehber niteliğinde hazırladığımız sayfamızda Fethiye’ye nasıl gidilir, ne yapılır, rüzgarı nasıldır, koyları ve kıyılarında nerelere dikkat etmelidir, nerelerde demirlenir, marinaları nerededir, Fethiye’de görmeniz gereken tarihi yerler hangileridir, sorularını yanıtlamaya çalıştık.

Özel Yat ve Tekne Kiralama, Yelken & Mavi Yolculuk Fethiye

Fethiye Göcek’ i de bünyesinde barındırmasından dolayı Türkiye’nin yat ve yelken turizminde önemli şehirlerindendir. Fethiye’de Ölüdeniz Türkiye sularındaki başta gelen sahillerdendir, bir tekne veya yat kiralayıp mavi yolculuk gezisine başlamak için en uygun yerdir. Birbirinden güzel koylara bir yelkenli tekne veya lüks bir yat kiralayarak ulaşmanız mümkündür. Deniz, güneş, doğa ve tarihin zevkini doyasıya yaşayabilirsiniz.

Fethiye, iklim olarak Akdeniz ve Ege’nin karması bir iklim kuşağında olduğundan yazları sıcak ve kurak kışları ılık ve yağışlıdır. Nem oranı Antalya’ya kıyasla Fethiye’de çok düşüktür. Fethiye’de Antalya’daki gibi kış aylarında denize giren insanlar görmeniz mümkündür.

Fethiye, körfezi, koyları, vadileri ve doğası ile eşsiz bir yat tatilinin yanı sıra Fethiye, tarihi açıdan da gezilip görülmeyi hak eden önemli antik kentlere sahiptir. Fethiye şehir merkezinde mimari olarak genelde ikişer katlı ahşap-bağdadi sistemden yapılmış Türk evleri ve kesme taştan inşa edilmiş Rum evleri göze çarpar.

Fethiye doğal güzellikleri, denizi, tarihi, plajları ile yat tatili ve otelleri yanı sıra doğa sporları için harika bir tatil beldesidir. Doğa sporları arasında en çok talep görenler ise Babadağ’ın zirvelerinde başlayıp, Ölüdeniz ‘de son bulan yamaç paraşütü, yürüyüş (trekking), yelken sporları, bisiklet, kürek ve motor kros olarak sıralayabiliriz.

 

Fethiye’ye Nasıl Gidilir: Fethiye ulaşım konusunda 40 km uzağındaki Dalaman Havalimanı çok büyük avantaj sağlamaktadır. Yani İstanbul’un bir semtinden diğerine ulaşana kadar İstanbul’dan Fethiye şehir merkezine yaklaşık 1,50 dakikada gelebilirsiniz. Dalaman Havalimanı’ndan taksi veya Fethiye servislerini kullanabilirsiniz. Ayrıca Dalaman merkezinden dolmuş seferleri mevcuttur.

Fethiye’de Rüzgâr Ve Deniz

Fethiye ve Göcek sularında, meltem rüzgârları Kuzey ve Kuzeybatıdan genellikle öğleden sonra başlayarak gün batımına kadar devam eder. Ağustos ve Eylül aylarında rüzgâr hızı 11 ila 27 knot arasında olup çok nadir 30 knot’ı bulduğu olur. Fethiye körfezinde güneyden gelen rüzgârlar daha sert olabilir ama güney rüzgârlarına yaz sezonu dışında rastlanır.

Bizim tavsiyemiz; havanın sakin ve rüzgârsız olduğu sabah saatlerini keyfini çıkartarak güzel bir kahvaltı sonrası yüzme, dalış veya güvertede güneşlenerek değerlendirmek, öğle saatlerinde demir alıp masmavi denizin keyfini çıkarmanızı tavsiye ederiz. Öğleden sonra meltem rüzgârları teknemizin yelkenlerini doldurmak için hazır olacaktır.

Fethiye Körfezi Kimler için Uygun

Fethiye körfezi yelken sporu için en uygun yerlerin başında gelmektedir. İrili ufaklı adaları ve birbirinden güzel koyları ile deniz severlerin tüm isteklerine hitap etmekte, her türlü tekne, yat ve mavi yolculuk seyahatleri için uygundur.

Fethiye körfezi, ister başlangıç seviyesinde ya da profesyonel bir yelkenci olun tüm yelken severler için ideal rüzgarları yakalayabileceğiniz lokasyon ve rotalara sahip bir körfezdir. Yılın yoğun rüzgârlı zamanlarında başlangıç seviyesindeki yelkencilerin Yedi Burunlar’dan uzak durmasını tavsiye ederiz.

Fethiye’de Bulunan Özel Kiralık Tekne ve Yat Altarnatifleri

Tüm Akdeniz ve Ege’de olduğu gibi Fethiye de her türden tekne ve yat kiralamak mümkündür. Kiralık tekne ve yatlar genel olarak Klasik Türk yapımı ahşap Gulet, Motor Yat, Yelkenli Tekne, Katamaran çeşitlerinden oluşmaktadır. Yelkenli ve Katamaranlar personelli olarak kiralanabileceği gibi sadece tekneyi ‘’bareboat’’ çıplak kiralama (yakıt ve diğer tüm masraflar kiralayan tarafından ödenir) bir altanatiftir. Arkadaş gurubu veya iş aktivite gezisi için yelkenli teknelerde filotilla kiralama yapan yat acentelerini Fethiye’de bulmanız mümkündür. Ayrıca ‘’bareboat’’ çıplak kiralama yapıp kaptan ‘’sikipper’’ ve aşçı kiralamada alternatifler arasında mevcuttur. Fethiye Tekne Kiralama ve Yat Kiralama >>>

 

By |2019-03-27T08:01:18+00:00Mart 27th, 2019|Türkiye|Fethiye için yorumlar kapalı

About the Author: