Fethiye Körfezi ve Adalar

Fethiye Koy ve Plajları

Fethiye’nin en çok bilinen ve ziyaret edilen koyları; Katrancı Koyu, Günlüklü Koyu, Oyuktepe Koyları; (Mempaşa, Küçük ve Büyük Samanlık, Boncuklu, Kuleli (Aksazlar), Akvaryum, Turunç Pınarı ), Gemile Koyu, Kıdırak, Kelebekler Vadisi ve Kabak Kolları’dır bunun Haricinde Bakınız Göcek Koyları >>>

Katrancı Koyu

Kara yolu üzerinden Katrancı Koyunun manzarası bir başkadır. Katrancı Koyu, Fethiye merkezden kara yolu ile 16 km mesafededir. Dalaman, Göcek veya Ortaca istikametinden gelenler Günlüklüyü 1 km geçince bu manzarayı görebilmeniz için yol üzerinde manzaraya hâkim geniş bir cep bulunmaktadır. Aracınızı park edip bu manzaranın tadını çıkarmanızı tavsiye ederiz. Katrancı Koyu mis kokulu çam ormanları içerisinde bir orman dinlenme alanıdır. Koyda kamp yerleri ve kamp esnasında ihtiyaç duyabileceğiniz duş, WC, kabin, büfe, kameriye, otopark hizmetlerinin yanı sıra su, çadır, battaniye, elektrik, kiralık bungalov hizmetleri de verilmektedir. Yoğun sezonda kampçıların akınına uğrayan Katrancı Koyu çok temiz bir denize sahiptir. Tekne veya yat ile gelenlere burada demirleyip küçük bir yürüyüş tavsiye ederiz.

Günlüklü Koyu

Günlüklü Koyunun temiz ve sığ yapıya sahip denizi, iyi yüzme bilmeyenlerinde tercih edeceği türdendir. Bu koyda günlük ağaçları içerisinde bir kamp alanı ve birde otel bulunuyor. Kampçılar için de su, elektrik gibi temel ihtiyaçların sunulduğu Günlüklü, adını koyu çepeçevre kaplayan günlük ağaçlarından almıştır. Fethiye’den tekne ile gelirken Katrancı Koyu’nu geçince sağ tarafta kara yolu ile Ortaca veya Dalaman istikametinden gelirken Göcek’i geçtikten sonra sağ tarafta kalıyor. Sabah günün erken saatlerinde ve akşam gün batışında Günlük ağaçlarının kokusu insanı başka bir diyara götürüyor. Astım ve nefes darlığı çekenler için adeta bir tedavi merkezi gibidir.

Gemile Koyu (Gemiler Koyu)

Gemile Koyu birinci derece doğal sit alanı ve açık hava müzesidir. Giriş ücretlidir. Gemiler (Gemile) Adası Fethiye Körfezi’nin güneyinde Fethiye’ye 9 km mesafededir. Adada Bizans döneminden kalma 4-5 adet antik kilise kalıntısı vardır. Gemiler adası Hristiyanlığın yayılma merkezlerinden biri olmasından dolayı, batıda oldukça önemli bir konuma sahiptir. Gemiler Adası’nın antik dönemdeki adı, Aziz Nikolas (St.Nicholas, Aya Nikola) mış. Gemiler adasının tam karşısındaki kumsalı olan koy Gemile Koyu (Gemiler Koyu) Vadisi (Gemiler Vadisi) ile birleşerek tam bir doğal güzellik oluşturmaktadır. Adanın zirvesine doğru tırmanarak harikulade manzarayla bütünleşen antik harabe kiliselerini ziyaret etmenizi, büyük kilisenin tabanındaki mozaikleri görmenizi tavsiye ederiz.

Oyuktepe Koyları

Yol boyunca denize kadar yemyeşil çam ormanı ile kaplı koy, mavi ile yeşilin eşsiz birlikteliğini gözler önüne seriyor. Oyuk Tepe Koyları Fethiye merkezden karayolu ile 4 km uzaklıkta olup ulaşım kolay bir şekilde sağlanır. Oyuktepe Koyları sırası ile Mempaşa Koyu, Küçük ve Büyük Samanlık Koyu, Boncuklu Koyu, Kuleli (Aksazlar), Akvaryum Koyu, Turunç Pınarı Koyudur.

Akvaryum Koyu

Her yerde olduğu gibi Fethiye’de de bir akvaryum koyu mevcuttur. Diğer koylardan farkı ise 25 ila 30 metre derinliği cam gibi görebiliyorsunuz ve tabiki yüzen çeşitli balık türlerinide. Masmavi berrak bir suya sahip olan Akvaryum koyunu, Kelebekler Vadisi (Koyu) dönüşünde ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz.

Fethiye’nin batısında yarımada şeklindeki bu koylar genellikle günübirlik ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir. Orman içi dinlenme alanı olan bu koylar kamp ve doğada zaman geçirmek için uygundur. Duş, WC, kabin, içme suyu, büfe, kameriye, otopark hizmeti verilmektedir.

Kıdırak Koyu

Ölüdeniz kumsalına çok yakın mesafede olan (3 km) bu koy, çamlarla kaplı sakin bir plaja ve berrak bir denize sahiptir. Çam ormanlarının içerisinde ahşap masalar, mangal alanları, tuvalet ve büfe gibi temel kamp ihtiyaçları için hizmeti sunulmaktadır. Ölüdeniz kumsalına kıyasla çok daha sakindir. Plaj ve mesire ortamını yaratıyor. Sıklıkla yerli halk ve günübirlik turistlerin tercih ettiği bir koydur. Bu karayolunun devamında Kelebekler Vadisi ve Kabak koyu sizleri bekliyor olacak.

Kelebekler Vadisi ve Koyu

Birinci derece sit alanı ilan edilen Kelebekler Vadisi, Ölüdeniz’e bağlı ve Babadağ’ın eteklerini adeta bir dantel gibi süslemektedir. Seksenden fazla kelebek türüne yaşam kaynağı olan vadi, iki tarfı yaklaşık 80 metreyi bulan dik kayalıklarla çevrili olup kaynağı Faralya’dan gelen buraya 50 metre yükseklikten küçük bir şelale dökülmektedir. Hem kara hem denizden ulaşım mevcuttur; kara yolu ile Fethiye merkezden Ovacık minibüsleri vasıtası ile, denizden ise Ölüdeniz’den hareket eden tekneler ile Kelebekler Vadisi’ne ulaşılabilir. Kendi teknenizle koya demir atıp bu vadiyi keşfetmek isterseniz kelebekleri görebileceğiniz en uygun zamanlar Mart, Nisan, Mayıs aylarıdır. Yine de şansınızı deneyin bellimi olur.

Kabak Koyu ve Vadisi

Dünya gezginlerince “Dünyanın en güzel ilk beş kamp alanı arsına sokulan” Kabak Vadisi birinci derecede SIT alanı olup Kabak koyunda deniz ve vadi çok temizdir. Vadiyi yukarı ve aşağı Dik yamaçlardan yürüyerek veya traktör/cip gibi araçlarla keşfetmek mümkündür. Kabak Vadisinin dünyada ender rastlanan bitki örtüsü zenginliği, buzul çağından etkilenmemiş olmasına bağlanıyor. Vadide yüzmek ve dalış dışında, patika yürüyüşü, şelaleye yürüyüşü, turkuaz mağaraya ziyaret başlıca aktivitelerdendir. Kabak Vadisi’nde, dünyaca ünlü kamp alanları bulunmakta ve Kelebek Vadisi’ne çok yakındır. Kabak Vadisi’nin adı koyun su kabağına benzeyen şeklinden gelmektedir. Kabak Koyunu mavi yolculuğunuz esnasında ziyaret ederseniz Antik Likya yolunda bir yürüyüş yapıp vadinin tepesine kurulu Faralya köyüne kadar çıkmanızı yol üstündeki küçük restoran ve kafelerden birinde dinlenmenizi, köyde yetiştirilen organik sebze ve meyvelerden tatmanızı ve hatta bir köy kahvaltısında köy ekmeği ve köy yumurtasının tadını çıkartmanızı kesinlikle tavsiye ederiz.

By |2019-03-27T13:07:54+00:00Mart 27th, 2019|Uncategorized @tr|0 Comments

About the Author: