Bodrumda Gezilip Görülecek Yerler

Eski Halikarnas, Bodrum, Muğla ilinde, Türkiye’nin güneybatı Akdeniz kıyılarında canlı bir sahil beldesi ve popüler bir turizm merkezidir. Yoğun gece hayatı, güzel plajları, tarihi yerleri, kaliteli otelleri ve tatil köyleriyle Bodrum, Bodrum’un ünlü tarihi mekanlarının bir listesini aşağıda, Türkiye’nin en popüler tatil beldelerinden ve Ege kıyısındaki en büyük tatil yerlerinden biridir.

Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi: Bodrum Kalesi içinde kurulu Sualtı Arkeoloji Müzesi ve Türkiye’de tek ve Dünyada eşine az rastlanan müze, 1995 yılında Avrupa’da “Özel Övgü” ödülünü kazanmış türünün en iyi örneklerinden biridir. Zengin bir tarihe sahip olan Bodrum Kalesi’nde kurulu müzede; antik çağ gemicileri ve Karanlık orta çağ döneminin şövalyelerine ait eşya, kıyafet, araç gereç ve antikalar sergilenmektedir. Sizde kalıcı izler bırakacak bu müzeyi mutlaka ziyaret etmenizi öneriyoruz.

Mindos Kapısı: Adını, günümüzde Gümüşlük olarak bildiğimiz Antik Myndos’tan alan Mindos Kapısı, Büyük İskender’in şehri kuşatmak için seçtiği ilk yerdir.

Günümüze kadar ulaşmış şehir duvarlarının en iyi korunmuş bölümü olan ünlü Myndos kapısı,Büyük İskender’in Asya seferi sırasında çok kanlı çatışmalara şahitlik etmiştir.

Şehri savunan Karyalı ve Persler, Büyük İskender’in ordusu karşında mağlup düşmüştür. Büyük İskender şehrin yönetiminin yanı sıra 2500 askerden oluşan bir garnizonu Prenses Ada’ya bırakıp yoluna devam etmiştir.

Bodrum Antik Tiyatro: Kral Mausolos döneminde M.Ö. 4.yüzyılda inşa edilen tiyatro, at nalı şeklinde olup yamaca dayalı antik geleneğe uygun inşa edilmiştir. Türkiye’deki en eski ve en güzel antik tiyatro örneklerinden biridir. Antik tiyatronun üst bölümü zamana yenik düşmüş ve oturma sıralarının büyük bir kısmı yok olmuştur. Tiyatroda antik çağların dini törenlerinde şarap ve tiyatro Tanrısı Dionysos adakta bulunmak için kurbanlar kesilen dikdörtgen bir sunak hala sapa sağlam durmaktadır. Türkiye’nin en eski tiyatrosu olan Antik Tiyatro klasik antik çağ yapısıdır. Bodrum’da düzenlenen birçok konser ve festivale ev sahipliği yapan tiyatro 13.000 kişiye hizmet vermektedir.

Bodrum Mozolesi: Antik Kent Halikarnas’ta yani bugünkü adıyla Bodrum’da Karya Kralı Mausolos tarafından M.Ö. 350 tarihinde inşaatına başlanan mozole, Kralın ölümü üzerine kız kardeşi ve aynı zamanda karısı olan Artemisia tarafından tamamlatılıştır.

Dünyanın yedi harikasından biri sayılan anıt mezar 105 mt. X 242 mt. Boyutundaki bir teras üzerine yapılmıştır. Bu ihtişamlı mezardan sonra yapılan benzer tüm yapı ve anıt mezarlara mozole denmiştir. Tarihte bu kadar yer edinmiş bu yapıyı Bodrum’a gelmişken ziyaret etmenizi öneriyoruz.

Pedasa Antik Kenti: Leleg şehirlerinden en iyi korunarak kalan Pedasa Antik bir kenttir. Kümbetleri andıran, kuru duvar tekniğiyle (taşların üst üste daire şeklinde yığılması) yapılmıştır. Eski su sarnıçlarını andıran kubbeli mezarları gördüğünüzde Pedasa’ya yaklaştınız demektir. Bodrum’a 4 kilometrelik bir mesafede bulunan Pedasa görülmeye değer yerler arasındadır.

Zeki Müren Müzesi: Büyük sanatçı Zeki Müren’in hayatının son yıllarını geçirdiği Bodrum’da ki evinde sanatçıya ait kişisel eşyalar, fotoğraflar, ödüller bulunmaktadır

By |2019-03-29T09:46:02+00:00Mart 29th, 2019|Seyahat|0 Comments

About the Author: