Bodrum: Mavi Yolculuğun evi.

Bodrum’da Mavi Yolculuk ve Tatil Rehberi

Mavi Yolculuk, Tekne ve Yat Kiralama için bir rehber niteliğinde olan web sitemizde Bodrum’a nasıl gidilir, ne yapılır, tekne ile nerelerde demirlenir, tekne severler için koylarında ve kıyılarında dikkat edilmesi gerekenler, rüzgâr bilgisi, Bodrum çevresinde görülmesi gereken tarihi yerler ve marinaları hakkında sizlere bilgilendiriyor olacağız.

Bodrum Yelken & Mavi Yolculuk Rotaları, Özel Yat ve Tekne Kiralama Rehberi

Bodrum, Mavi bayraklı birbirinden güzel plajlarıyla, beyaz renkli evleriyle, turkuaz rengi denizi ve sabahın ilk ışıklarına kadar süren gece kulüpleri ile milyonlarca yerli yabancı turistin ilgi odağı olmayı sürdürmektedir. Ege Bölgesi’nde, Muğla iline bağlı bir ilçe olan Bodrum, doğu ve kuzeydoğusunda Milas, kuzeybatı, batı ve güneyinde ise Ege Denizi ile çevrilidir. İlçe kuzeyde Güllük, güneyde Gökova Körfezi arasında bir yarımada üzerinde yer almaktadır. Bodrum’un hemen karşısında bulunan Kos Adası, namıdiğer “İstanköy” Türkler tarafından en çok tercih edilen Yunan adalarından biridir. Bodrumun çevresinde yer alan, Turgutreis, Bitez, Ortakent, Yalıkavak, Güvercinlik, Torba beldeleri burada bulunan oteller, marinalar, plajlar ve restoranlar sayesinde tatilcilerin en çok tercih ettikleri yerler arasındadır.

Bodrum, iklim itibariyle Ege ve Akdeniz iklimlerinin sentezinden oluşan bir özelliğe sahiptir. Yarımada olarak mikro klima alan özelliği gösterir. Kış aylarında ise nem oranı oldukça düşüktür. Yaz ayları sıcak ve kurak, kış ayları oldukça ılık ve yağışlıdır. Bodrum yılın yaklaşık 11 ayı güneşli olduğu için, yaz kış yaşanılır bir atmosfere sahiptir

Ülkenin en ünlü gece hayatlarından birine sahip Bodrum’da gece hayatı son derece özeldir. Her eğlence anlayışına hitap edecek şekilde caz müzik, türk müziği, tavernalar, gece kulüpleri ve barlara sahip olan Bodrum’da uluslar arası bir gece hayatı mevcuttur. Bodrum, gece hayatı ve eğlence açısından Muğla ilinin yaz aylarını baz alırsak Türkiye’nin lideri konumundadır.

Bodrumda haftada iki gün kurulan halk pazarında; Salı giyim, Cuma yiyecek satılır.

Bodrum antik uygarlık Karia’nın başşehri Halikarnasos kentinin kurulu olduğu kalıntıların üzerine kurulmuş olup, tarih boyunca denizciler için önemli bir konuma sahiptir.

Bodrum’un simgesi olan 15.yüzyılda Saint-Jean şövalyeleri tarafından yapılan Bodrum Kalesi restore edilerek günümüzde sualtı arkeoloji müzesi olarak faaliyet göstermektedir.

Bodrum mimarisi; tek katlı ve genelde beyaz renkli evlerden oluşmaktadır. Bodrum; körfezi, koyları, denizi, plajları, eğlence mekânları, tarihi ve doğasıyla gezip görülmesi gereken tatil beldelerinden biri. Bodrum’un cenneti anımsatan koylarını, kiralık bir tekne veya yat ile keşfetmenizi öneriyoruz.

Bodrum doğal güzellikleri, denizi, tarihi, plajları ile yat, tekne tatili turizmi yanı sıra doğa sporları için de aktif bir tatil beldesidir

Doğa sporlarında; Jeep safari, bisiklet turları, trekking, yamaç paraşütü ve kamping en çok tercih edilenler arasındadır.

Su sporlarında; başta dalış ve su altı fotoğrafçılığı olmak üzere, yelken, yüzme, kano, dalış, rüzgâr sörfü ve su kayağı yapılmaktadır.

Türkiye’de dalış turizmi merkezi olan Bodrum, 15 üzerinde dalış noktası ile, antik cağlardan kalma batıklar ve doğal güzellikleri ile dalış severlere harikulade alternatifler sunar. Akdeniz ve Ege’de bulunan balık ve ahtapot türlerinin yanı sıra birçok tropikal balığa da rastlanmaktadır. Bodrum’da Ege ve Akdeniz’in flora ve fauna’ sına ek olarak çeşitli mağara ve tüneller, hatta meteor çukurlarına rastlamak mümkündür. Bodrum’da çok sayıda dalış okulu ve dalış malzemesi satan mağazalar bulabilirsiniz.

Bodruma Nasıl Gidilir;

Karadan ve havadan ulaşımın çok kolay olduğu Bodrum’a neredeyse Türkiye’nin tüm bölgelerinden otobüs seferleri mevcuttur. Bodrum’a yakın olan iki hava limanından Milas Havaalanı 30 kilometre ve Dalaman Havalimanı 210 kilometre mesafededir. Bodrumun içinde tüm bölgelerine düzenli dolmuş seferleri de bulunur. Milas Havalimanından, Bodrum’a Havaş ve Muttaş servis araçları ve taksi ile ulaşabilirsiniz.

Bodrum’dan Mavi Yolculuk yapmak isterseniz, boatyachtcharter.com aracılığı ile personelli veya personelsiz Özel Kiralık Gulet, Motor Yat, Yelkenli, Katamaran kolayca kiralayabilirsiniz. Eğer bir değişiklik yapmak isterseniz, Dalaman veya ve Bodrum’da bulunan helikopterimiz ile yeşil ile mavinin bütünleştiği çam ormanlarıyla kaplı bu eşsiz doğayı ve turkuaz rengi koyları havadan seyrederek hızlı ve konforlu bir şekilde yatınıza gidebilirsiniz. Özel Helikopter Transferimiz hakkında bilgi almak için bizi arayın.

Bodrum’da Rüzgâr Ve Deniz

Bodrumda yaz aylarında meltem rüzgârları hâkim olmasına rağmen, ilk ve sonbahar aylarında Güneyden gelen sert rüzgârlara dikkat edilmesi gerekir. Bodrum’a kuzey ve güney rüzgarları hakimdir. Çoğunlukla yaz aylarında kuzeyden gelen rüzgârlar, ilkbahar ve sonbahar aylarında yerini güneyden gelen rüzgârların hâkimiyetine bırakır. Yaz aylarında yüksek tepelerden süzülerek sahil şeridini etkisi altına alan kuzeyli rüzgârların şiddeti 6 ila 8 deniz milini bulmaktadır.

Bodrum Yarımadası Güney Yakası;

Kuzey rüzgârlarına korunaklı, güney rüzgârlarına açık olan bu koylar sezon başı (15 Nisan – 20 Mayıs) ve sezon sonundan (10 Eylül) itibaren, güneyden gelebilecek rüzgârlara karşı dikkatli olmanızı ve buna göre demirlemenizi tavsiye ediyoruz.

Bodrum Körfezi Kimler için Uygun

Bodrum, başlangıç seviyesinden profesyonel olarak yelken sporunu severlerin ideal rüzgârları yakalayabileceği lokasyon ve rotalara sahiptir. Yılın yoğun rüzgârlı zamanlarında başlangıç seviyesindeki yelkencilerin filotillaya katılmalarını veya tecrübeli yelkencileri seyretmelerini tavsiye ederiz.

Bodrum’da Bulunan Özel Kiralık Tekne ve Yat Altarnatifleri

Tüm Akdeniz ve Ege’de olduğu gibi Bodrum’da her türden tekne ve yat kiralama mümkündür. Kiralık tekne ve yatlar genel olarak klasik Bodrum yapımı ahşap Gulet, Motor Yat, Yelkenli Tekne, Yelkenli Katamaran çeşitlerinden oluşmaktadır. Yelkenli ve Katamaranlar personelli olarak kiralanabileceği gibi sadece tekneyi ‘’bareboat’’ çıplak kiralamakta bir alternatiftir. (Yakıt ve diğer tüm masraflar kiralayan tarafından ödenir) Arkadaş grubu veya iş -aktivite gezileri için yelkenli ve tekneleri kiralayabilirsiniz. Tercihinize göre teknenizde kaptan ‘’skipper’’ ve aşçı kiralamada alternatifler arasında mevcuttur. Bodrum Tekne & Yat Kiralama>>>

By |2019-03-27T11:38:49+00:00Mart 27th, 2019|Mavi Yolculuk Rehberi|Bodrum: Mavi Yolculuğun evi. için yorumlar kapalı

About the Author: