Bodrum Körfezi Adaları ve Plajları

Güvercinlik Koyu ve Salih Adası:

Konum: 37°8’13.00″ N – 27°34’40.00″ E

Yeşil ve mavinin iç içe geçtiği Güvercinlik koyu, Bodrum-Milas karayolu üzerindedir. Bodrum’a 20 km, Milas’a 30 km, Milas Havalimanı’na 13 kilo metre mesafededir.

Güvercinlik’te, Sağlık ocağı, eczane, otel ve çeşitli bankaların ATM’leri, alışveriş ihtiyaçlarınızı giderebileceğiniz marketler mevcuttur.

Koyun tam karşısında bulunan Salih Adası ise seyahat severlere harika bir manzara sunuyor.

Güvercinlik Koyu, batıya açık olduğu için bu yönden gelen rüzgârlara dikkat edilmeli, koy önünde iskeleye 4 ila 9 metrede demirleyip, konaklayabilirsiniz. Kıyıda küçük balıkçı tekneleri için yapılmış barınak ve iskele vardır. Derinlik 1,5 metre civarındadır.

Güvercinliğin karşısında kalan Pina yarımadasının güneye bakan kısmında kıçtan kara konaklamak için uygundur.

Güneydoğu yönünde kalan koyun çevresi ağaçlarla kaplı olup ve kumsalı vardır.

Bodrum’a gelirken ilk yerleşim yeri olan Güvercinlik, sakin denizi, otelleri, lokantaları ile şirin bir mola yeridir. Koyun karşısındaki yüksek ve geniş Salih Adası’nın doğu yönündeki tepeleri çam ormanı olmakla birlikte, tepenin eteklerinde ise zeytin ağaçları vardır.

Torba Koyu- Bodrum

Konum: 37°5’12.00″ N – 27°27’22.00″ E

Torba Koyu, Bodrum ‘un en güzel koylarından biridir. Bodrum-Milas karayolunun hemen yanında bulunan bu koy, çam ve zeytin ağaçları eşliğinde pırıl pırıl bir denize sahiptir. Bodrum’a 7, Bodrum Milas Havalimanına 30, Milas merkeze ise 45 km mesafededir. Torba koyuna ulaşım rahat bir şekilde sağlanır.

Bodrum yarımadasının kuzey yönünde kalan ve merkeze en yakın koylarından biri olma özelliği taşıyan Torba’da yemyeşil çam ağaçlarını sahilde görebilirsiniz. Torba koyu, Zeytinli Burun ile Boz Burun arasındadır.

Torba’da , 4-5. Yüzyıla ait Antik bir de manastır, tatil köyü ve sahil boyunca sıralanmış küçük oteller, lokantalar, market, ATM ve Jandarma yanı sıra otobüs, dolmuş ve taksi bulunuyor.

Tekne ve yatların sert havalarda bile çok rahat korunabileceği bir coğrafi yapıya sahiptirtir.

Yakıt ikmali tankerle mümkündür. Teknelerin faydalanabileceği çamaşırhane ve kalıp buz satışı vardır. Kuzey yönünde bir balıkçı barınağı bulunuyor. Burası kara tarafına yaklaşmak açısından uygun değildir. Diğer taraflarda ise derinlik 3 ila 4 metre civarı arasındadır. Elektrik ve su gibi ihtiyaçlarınızı giderebileceğiniz bu barınağa yanaşırken yardım istemenizin faydası vardır.

Karadan gelenler için feribot iskelesinin yanında denize girilebilecek bir alan mevcuttur.

Türkbükü (Göltürkbükü)

Konum: 37°7’49.00″ N – 27°22’45.00″ E

Türkbükü, karayolu ile Bodrum’a 20 km, Bodrum Milas Havaalanı’na 45 km mesafededir. Şehir içinde taksi ve düzenli dolmuş seferleri bulunmaktadır.

Doğal bir liman olan Göltürkbükü konum olarak Kesire Burnu ile Saplı Burnu arasında kalır. Melteme açıktır, uygun havalarda günübirlik kalına bilinir. Tekne bağlamak için farklı alternatifler sunan koyda 6-10 metreye demir atılır. Koyun batısındaki burnun önünde kıçtankara bağlanmanızı tavsiye ederiz.

Türkbükü Limanının batısındaki Büyük Ada ve Küçük adanın kara ile arası derindir. Kesire burnu güneyinden başlayarak Küçük adanın dengine kadar devam eden kanalda kıçtankara demirlenebilir.

Türkbükü, yaz aylarında kalabalıktır. Deniz trafiğinin yoğun olduğu bir eğlence merkezidir. Gece hayatı ve eğlence severler için uygundur. Sessizlik arayanlar için bu koyu tavsiye etmiyoruz.

Türkbükü’nde; Sağlık Ocağı, Jandarma Karakolu, Banka Şubesi, ATM, Çamaşırhane bulunur.

Gündoğan Koyu – Bodrum

Konum: 37°9’5.00″ N – 27°21’6.00″ E

Eskiden Farilya olarak anılan Gündoğan, konum olarak Karaca Burnu ve Çetin Burnu arasında kalır. Gündoğan’ın, doğusunda Küçük Bük bulunur. Güneye uzanan insan elinin az değdiği, doğallığını hala korumakta olan tarihi anlamda da ziyaret edilmesi gereken güzel, geniş bir limandır. Gündoğan Koyuna doğru yol alırken, Karaca burnu önlerinde su altı kayalarına dikkat etmenizi burnun 55- 60 metre açıklarından yol almanızı öneriyoruz.

Gündoğan beldesinin merkezindeki koyun en korunaklı kısmı, kıyının ortalarındaki küçük girintinin içerisidir. Kuzey rüzgârlarına açık bu koyun iç kısımları meltem rüzgârlarına karşı en korunaklı yerlerdendir.

Yedi sekiz metrelerde demirleyebileceğiniz koyun dibi kumdur. Koydaki balıkçıların ve yatların demirlediği, sahile renk katan balıkçı barınağının; en sığ kısmı kara tarafından 1,5 metre iç kısımlarda 3 metre civarındadır. Burada 20 ila 30 tekne barınabilir.

Balıkçı barınağında temel elektrik, su, buz, gaz ihtiyaçlarınızın haricinde taze balıkta bulabilirsiniz.

Gündoğan Koyunda; alışveriş merkezi, otel, restoran, ATM, Sağlık Ocağı, Yelken Kulübü, Su Sporları, Kargo, Postane mevcuttur.

Her Çarşamba kurulan semt pazarında aradığınız birçok şeyi bulmak mümkündür.

Küçük Bük: Gündoğan Koyu’nun doğusundaki bu alanda bulunan meltem rüzgârlarına korunaklıdır. Güney batı yönü demirlemeye uygundur. Otel önlerinde bulunan su altı döküntülerine dikkat etmenizi öneriyoruz.

Gündoğan’a Nasıl Gidilir; Yalıkavak ile Göltürkbükü kara yolu üzerinde, kayalık bir tepenin yamaçlarına kurulu olan bu köye ulaşımda gayet kolaydır.

Yalıkavak 7 km, Bodrum merkez 25 km, Milas Havaalanı 55 kilometrelik bir mesafededir.

Köyden düzenli dolmuş seferlerinin yanı sıra taksi hizmeti de mevcuttur.

Görmenizi Öneriyoruz; Gündoğan Köyü Bodrum’un en eski yerleşimlerinden biridir, tarihi ve doğal güzellikleri gezip görmeyi fazlasıyla hak ediyor. Görülecek yerler arasında; Kaya manastırları, kilise, cami, Peynir Çiçeği Mağarası, volkanik kayalardan oluşan ilginç kaya formları ve arasında gizlenmiş kaya mezarları bulunuyor. Ayrıca mandalina, zeytin ve çam ağaçları ile çevrilmiş olan Gündoğan sahilini, tekne ile 15 dakika gibi kısa bir zaman diliminde gezebilirsiniz. Sizi yemyeşil doğası ile büyüleyecek olan Gündoğan’da, enteresan kayaları ve tepede yer alan kilisesi ile Apostol adası gezilmesi gereken yerler arasında.

 

Yalıkavak

Konum: 37°6’27.44″ N – 27°17’28.89″ E

Dik dağlarla çevrili, batıya açık bu koy dolayısıyla melteme de açıktır. Kuzeyde kalan Küdür bölgesinde bulunan koylar korunaklıdır. Koyların ismi sırası ile; Göçük Burnu’ndan itibaren Ötüsarmı, Piresan ve Bahçe Koylarıdır. Ender olarak rüzgârlı havalarda dağlardan inen sağanaklar nedeniyle dipleri otlu ve yosunlu olan bu koylarda demir attıktan sonra kontrol edilmesi gerekiyor.

Bodrum Yarımadası’nın en serin beldesidir. Denizlerden gelen “tatlı esinti” ile çalışan doğal klima Yalıkavak’ta başka klima aratmaz.

Yalıkavak beldesinin girişindeki Karataş Sığlığı limanın ortalarından 650 metre açıklara kadar uzanır, limana yaklaşırken dikkat etmenizi öneriyoruz.

Karataş Sığlığı, Yalıkavak Koyu içerisinde barınmak için en uygun iki yerden biridir. Port Bodrum, Yalıkavak Marina ve Balıkçı Barınağına ait rıhtım ve iskeledir. Sert havalarda balıkçı barınağı melteme açık olduğu için deniz dalgalı olur. Bağlama için marinayı veya koyları öneriyoruz.

Balıkçı Barınağında; Elektrik, Su, Buz, Gaz bulunur. Daha geniş bir hizmet ihtiyacı duyarsanız Yalıkavak içinde Port Marina tüm ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır.

Yalıkavak Nasıl gidilir: Bodrum’a 19 km, Milas Havaalanına 50 kilometredir. Düzenli dolmuş seferleri ve taksi bulunur.

Yalıkavak’ta; Sağlık Ocağı, Market, Otel, Restoran, Kafe, Sahil Güvenlik, Jandarma, Gümrük, Çamaşırhane, Banka, ATM, Kargo, Posta ve bir Çekek yeri mevcuttur.

Her Perşembe kurulan Yalıkavak pazarında meyve ve sebze, tekstil ürünlerini bulabilirsiniz.

Görmenizi Öneriyoruz: Sanatçılar Sokağı, Tarihi ve taş evlerden oluşan Sandıma Köyü, Bodrum’un Tibet’i olarak bilinen Geriş Köyün’ü ve yamaçlardaki yel değirmenlerini görmenizi öneriyoruz.

Gümüşlük

Konum: 37°3’11.00″ N – 27°13’55.00″ E

Yarımadanın batısında korunaklı bir koy olan Gümüşlük en eski Bodrum yerleşimlerinden biri olmakla birlikte doğal bir limandır. Gümüşlük’te eskiden Tavşan Adası’nı karaya bağlayan liman kalıntılarını hala görmek mümkündür. Gümüşlük, konum olarak kuzeybatısında Dönmez Burnu ile güney batısında Karabakla Burnu arasında, Çavuş Adası’nın doğusunda kalır.

Gümüşlük limanına girişte teknenin iskele tarafına kalan yarımadanın giriş yönünde 25- 30 mt ve teknenizin sancak tarafındaki adadan 35-40 mt. kadar koya doğru uzanan su altı kayaları ve döküntüleri vardır.

Koya girdikten sonra kuzey yönündeki limana doğuya fazla yaklaşmadan 6 ila 15 metre civarında demir atabilirsiniz. Sona doğru sığlaşan koyun orta kısmının doğusunda, suyun altında kalan eski iskeleye dikkat etmenizi öneriyoruz.

Koyda dip kumlu ve iyi demir tutar, rüzgârlı havalarda koya gelen tekne fazla olmasından dolayı, enderde olsa karışıklıklar yaşanır. Batı yönündeki sahillerin alçak olmasından, sert kuzeybatı rüzgarları koyu etkiler.

Koydaki küçük belediye iskelesine 8- 10 tekne bağlanabilir, İskeleye genelde ikmal yapmak isteyen tekneler giriş çıkış yapar.

İskelede elektrik, su, buz, gaz ve balık gibi ihtiyaçlarınızı temin edebilirsiniz.

Gümüşlük’te; Sağlık Ocağı, eczane, otel, posta hane, çeşitli restoran ve kafeler, berber, kargo, banka, ATM, jandarma, ambulans bulunmaktadır.

Her Çarşamba semt pazarı kurulur.

Gümüşlük Nasıl Gidilir: Milas Havalimanı 60 km, Bodrum’a 25 km, Turgutreis’e 7 kilometre mesafededir. Bodrum, Turgutreis ve Yalıkavağa düzenli dolmuş seferleri vardır. Taksi bulunur.

Görmenizi Öneriyoruz: Myndos Harabeleri, Bodrum Evleri, Tarihi Kilise, Tavşanlı Adası, Üzüm bağları, Mandalina bahçeleri ve Balık lokantalarında pişirilen leziz balıkların tadına bakmanızı öneriyoruz.

Kadıkalesi Koyu

Konum: 37.032089, 27.246157

Bodrum yarımadasının batı ucunda, berrak bir deniz ve narenciye bahçeleri ile çevrili olan Kadıkalesi, adını Helenistik dönem mimarisinin örneklerinden olan kale kalıntılarından almıştır.

Peksimet Köyü olarak da anılan, çok eski bir yerleşim bölgesi olan Kadıkalesi, yaz aylarında sakin küçük bir koy ve önemli bir ticaret merkezidir. Konum olarak Turgutreis ile Gümüşlük arasında yer alan bu köy, Yunan adalarına sınır komşudur.

Turizm açısından da çok önemli bir konuma sahip olmakla birlikte, Bodrum’un sebze ve meyve yetiştirme merkezi konumundadır.

Kadikalesi Koyu, tarihi çok eskilere dayanan köyde bulunan Pedasos ismiyle anılan antik şehrin Lelegler döneminde inşa edilmiştir. Pedasos’un yarımadadaki 8 şehrinin ilki ve Lelegler’in başkenti olduğu düşünülüyor. Kadıkalesi Koyu’na adını veren kale bir burun üzerine inşa edilmiş olup etrafı mandalina bahçeleri ile çevrilidir.

Kadıkalesinde sahil şeridinde bulunan otellerin iskelelerinden faydalanabilir ya da koyun içerisindeki muhtarlığa ait limana bağlanabilirsiniz. Koyun genelinde dibi kumdur.

Kadıkalesin’de; Market, Otel, Sağlık Ocağı, ATM, Posta, Kargo bulunur.

Kadıkalesi Nasıl Gidilir: Milas Havalimanı 60 km, Bodrum’a 21 km, Turgutreis’e 7 km, Gümüşlük 2 km, Yalıkavak 12 km mesafededir. Bodrum, Turgutreis ve Yalıkavak’a düzenli dolmuş seferleri vardır. Taksi bulunur.

 

Gümbet Koyu

Konum: 37°1’39.00″ N – 27°24’5.00″ E

Bodrum’un batısındaki ilk koy olan Gümbet; İnceburun ve Adaburun arasında, geniş, korunaklı ve tüm rüzgârlara kapalı bir koydur. Bodrum’a sadece 2 km yakınlıkta olması sebebiyle hem kara hem de deniz trafiği yoğun olarak yaşanır.

Uzun bir kumsala sahip olan Gurbet’in denizi sığdır, Bodrum’un en çok tercih edilen eğlence yerleri ve otelleri burada yer alır.

Plaj ve otel önlerinde yüzme alanlarını belirleyen şamandıralar kıyı boyunca devam eder.

Dibi kum olan koyda tekne veya yatınızı yer yer yüzme alanları dışında bulacağınız boşluklarda (6-10 metrelerde) demirleyebilirsiniz. Batısında Asarlı Koyu bulunan koyda doğu sahiline yaklaştıkça deniz sığlaşır.

Doğudaki iskelede çoğu zaman boş yer bulamazsınız ama şansınızı deneyebilirsiniz.

Kıyıda, Bodrum merkezdeki tüm imkânlar mevcuttur, Gümbet artık Bodrum’dan ayrı düşünülüyor.

Gece hayatı ve eğlence severlerin vazgeçilmezi olan Gümbet sakin kalmak isteyen tekne ve yatçılarına fazla gürültülü gelecektir.

Akyar Yarımadası ve Koyları

Konum: 36°57’57.00″ N – 27°17’36.00″ E

Antik adı Arhialla olan Akyarlar; Bodrum Yarımadası’nın güneybatısında, doğusunda Koca Burun ile 0.80 mil batı yönündeki Akyarlar Burnu arasında kalır. 3 mil Karşısında Yunan adası olan Kos vardır.

Batıdaki Paşa Kayalıkları ile doğuda Koca Burun’ la sonlanan yarımadanın ortalarında ve 200 metre açığa uzanan sığlıklarına dikkat etmenizi öneriyoruz.

Tekne veya yatınızla kıyıdaki 25 yat kapasiteli balıkçı barınağının giriş çıkışlarına engel olmamak için, doğu yönünde 5 ila 8 metreye demirleyebilirsiniz. Dibi kumluktur.

Barınak iskelesine de yanaşabilirsiniz. Derinlik 3 metre civarındadır, barınakta su, gaz, elektirik ve taze balık vardır.

Alargada da kalabileceğiniz koyda derinlik kıyıya doğru aniden düşer, kıçtan kara olurken dikkat etmenizi öneriyoruz.

Koy meltem rüzgârlarına karşı korunaklı, güneyden gelen rüzgârlara açıktır.

Akyarlar Koyu’nun batısında kalan Akçabük Koyu’da demirleme için uygun bir mevki olmakla beraber kuzey rüzgârlarından korunaklıdır.

Akyarlarda; sağlık ocağı, eczane, jandarma, restoran, market, kafe, pastane, otel, banka ve ATM vardır.

Her Perşembe semt pazarı kurulur.

Akyarlar’a Nasıl Gidilir: Bodrum’a 22 km, Turgut Reis’e 9 km. Mesafede. Bulunan koya düzenli dolmuş seferleri vardır. Taksi bulunur.

Görmenizi Öneriyoruz; Kıyıda bulunan antik Termera kentini ziyaret edebilirsiniz, görmenizi tavsiye ediyoruz.

Bağla Koyu

Konum: 36°59’48.00″ N – 27°19’59.00″ E

Bodrum’un en güzel koylarından birine sahip olan Bağla, Bağla Burnu’nun batısındadır. Koy melteme korunaklı olup, deniz ve dip yapısı eşsizdir. Kuzey yönünde dağlardan sağanaklar yapan koy günlük gezi teknelerinin uğrak noktalarındandır.

Kıyıda her türlü ihtiyacı karşılayacak imkân mevcuttur.

Bağla’ya Nasıl Gidilir: Bodrum’a 14 km. Mesafedeki bağladan sürekli dolmuş seferleri vardır, taksi mevcut.

Turgutreis

Konum: 37°0’17.00″ N- 27°15’13.00″ E

Adını ünlü Türk denizcisi Amiral Turgut Reis’ten alan Turgutreis Bodrum’dan sonra en kalabalık yerleşim merkezidir, Turgut Reis 1485 yılında burada doğmuştur.

Güney sahili rahat olmasına karşın Kuzey sahili sığlıktır, birdenbire sığlaşır. Geniş bir alanı kapsayan sığlık, dalgalı havalarda yüksek dalga yapar.

İrili ufaklı 14 adadan oluşan ‘’Sporak’’ grup adaları Turgutreis’in hemen önüne serpiştirilmiş gibidir. Yunan Adası olan Kos ve Kalymnos bu ada grubunun hemen yanı başındadır.

Rüzgârıyla ünlü Turgutreis’ te yarımadanın en büyük marinası, Güney yönünde bulunan D-Marin Turgutreis’tir.

Turgutreis’te 13 yat kapasiteli küçük bir barınak vardır, derinlik 3 metre civarında olan barınağa dalgalı havalarda dikkatli girmenizi öneriyoruz.

Barınakta; Su, Gaz, Buz, Pis su deşarj istasyonu ve Sahil Güvenlik merkezide vardır.

Turgutreis’te: Sağlık Ocağı, Eczane, Banka, Kargo, Postane, Banka, ATM mevcuttur.

Her çarşamba köylü pazarı ve her Cumartesi pazar kurulur.

Turgutreis Nasıl Gidilir: Bodrum’a 20 km uzaklıkta olan Turgutreis;Bodrum olmak üzere tüm çevre beldelere düzenli dolmuş seferleri vardır. Taksi bulunur.

By |2019-03-27T11:23:29+00:00Mart 27th, 2019|Genel|Bodrum Körfezi Adaları ve Plajları için yorumlar kapalı

About the Author: